1. Gigalight PobailBaile
  2. blogs
  3. margaí

D'fhéadfadh QSFP-DD a bheith mar fhachtóir Foirm Príomhshrutha de 400G Optical Transceivers

Am chun dul isteach in 2019, nuair a bhíonn 400G ina ábhar teolaí sa tionscal cumarsáide optúla, sheol monaróirí optúla tarchuradóra optúla an domhain a modúil optúla 400G féin. Nuair a liostóimid fachtóirí foirm modúil optúla 400G na monaróirí seo (mar a thaispeántar san fhigiúr thíos), fuaireamar amach gur ghlac na monaróirí go léir seachas an Finisar (a fuarthas faoi II-VI) leis an bhfoirm fhoirm QSFP-DD - is cosúil gur aithin an margadh QSFP-DD mar an chéad rogha le haghaidh fachtóirí foirm modúil optúla 400G, cé gur thug roinnt monaróirí modúil optúla 400G isteach le OSFP agus le fachtóirí foirm CFP8.

400G Foirmeacha-Fachtóirí Príomhshrutha Optúla Transceivers Monaróirí

400G Foirmeacha-Fachtóirí Príomhshrutha Optúla Transceivers Monaróirí

Leid: Is foirm-fhachtóir modúl pluggable ard-luas é QSFP-DD atá sainmhínithe ag an ngrúpa MSA QSFP-DD.

Sainmhíníonn an grúpa MSA QSFP-DD an chéad ghlúin eile, an fachtóir modúil ard-dlúis, ard-luais le modúl pluggable a thugann aghaidh ar an ngá atá ag an tionscal le réitigh líonraithe ard-dlúis, ardluais i bhfachtóir foirme comhoiriúnach ar gcúl. Tá sonraíocht QSFP-DD forbartha agus scagtha ag go leor cuideachtaí laistigh de ghrúpa MSA QSFP-DD agus scaoilte chuig an bpobal.

Cén fáth a roghnaíonn monaróirí príomhshrutha foirm-fhachtóir QSFP-DD? Ciallaíonn sé seo go mbeidh modúil optúla 400G sa todhchaí bunaithe ar QSFP-DD? D'fhonn na saincheisteanna seo a shoiléiriú, lig dúinn breathnú ar stair QSFP-DD ar dtús.

Stair QSFP-DD

Márta 21, 2016 - D'fhógair an grúpa MSA QSFP-DD plean chun comhéadain inathraitheacha fachtóir beag-dlús dúbailte quad-dlús a fhorbairt.

Meán Fómhair 19, 2016 - D'fhógair an grúpa MSS QSFP-DD scaoileadh réamh-shonraí crua-earraí, lena n-áirítear líníochtaí, don fhachtóir foirm QSFP-DD nua.

Márta 13, 2017 - Scaoileadh grúpa MSA QSFP-DD a sonraíocht don fhachtóir foirm QSFP-DD nua.

Meán Fómhair 19, 2017 - Scaoileadh grúpa MSA QSFP-DD nuashonraithe 3.0 crua-earraí don fhachtóir foirm QSFP-DD nua.

Márta 13, 2018 - Scaoileadh grúpa MSA QSFP-DD Páipéar bán teirmeach QSFP-LL chun aghaidh a thabhairt ar an gcaoi a ndéantar measúnú ar fheidhmíocht theirmeach an mhodúil QSFP-DD lena n-úsáid i dtimpeallacht lárionad sonraí ardfheidhmíochta.

Lúnasa 30, 2018 - D'fhógair grúpa MSA QSFP-DD an rath a bhí ag a bhféile breiseán meicniúil.

Meán Fómhair 18, 2018 - D'fhógair grúpa MSA QSFP-DD scaoileadh nuashonraithe 4.0 crua-earraí don fhachtóir foirm QSFP-DD. Faoin am seo, tá an MSS QSFP-DD sách iomlán, agus liostaítear optic QSFP-DD na monaróirí tarchuir optúla tosaigh sa tréimhse seo freisin. Mar shampla, Gigalight, is é an nuálaí is mó ar domhan i ndearadh optúil idirnasctha, réitigh idirnasctha optúla 200G do lárionaid sonraí mórscála ó 100G go 400G - 200G QSFP-DD SR8 agus 200G QSFP-DD AOC.

Go hachomair, ó thús 2016 go dtí deireadh 2018, tá breith QSFP-DD tar éis aibíocht le beagnach trí bliana. Le linn na tréimhse seo, mhéadaigh baill an ghrúpa MSA QSFP-DD ó na tionscnóirí 13 bunaidh do na tionscnóirí 14 atá ann faoi láthair (fuair cuideachtaí 3, mar sin ní raibh ach 11 fágtha) agus rannpháirtithe 52.

D'fhíoraigh na hathruithe i dtionscnóirí an ghrúpa QSFP-DD MSA le linn na tréimhse seo seanráiteas: an laoch sa chás - fuair II-VI an t-sean-mhonaróir transceiver optúil Finisar; Fuair ​​Broadcom Brocade; Fuair ​​Lumentum Oclaro; Chríochnaigh Cisco freisin éadáil Luxtera le déanaí. Tar éis an oiread sin éadálacha, déanaimis súil ar na cuideachtaí móra atá fágtha. Tá soláthraithe sliseanna amhail Broadcom (úsáideann Avago Broadcom mar ainm branda tar éis Broadcom a fháil), díoltóirí trealaimh ar nós Cisco agus Huawei, soláthraithe gléasanna amhail Lumentum, monaróirí transceiver optúla amhail Foxconn Interconnect Technology, monaróirí gabhálais ar nós Molex agus TE Connectivity, agus mar sin de, a chlúdaíonn an tionscal cumarsáide ar fad.

Cén fáth go bhfuil an oiread cuideachtaí móra ag obair le chéile chun QSFP-DD a chur chun cinn? Lig dúinn na cúiseanna a fháil le chéile anois.

Cén fáth QSFP-DD

Caithfidh fachtóir foirm rathúil tacú leis an sraith iomlán de chineálacha meáin agus transceiver atá forleithne sa tionscal líonraithe. I measc na meáin seo áirítear cáblaí éagracha Díreach Copair (DAC), Fibers Il-Mód (MMF) agus Snáithíní Mód Aonair (SMF). I gcás tionóilí transceivers agus cóimeála gníomhach cábla optúla nó gníomhacha optúla, áirítear iad siúd atá sainithe ag Ethernet, Fiber Channel, agus InfiniBand le haghaidh 100 Gb / s, 200 Gb / s agus 400 Gb / s. Ina theannta sin, ní mór dlús calafort a chur i mbaol ón gcleachtas reatha. Ina theannta sin, tá comhoiriúnacht siar leis an bhfoirm fachtóir QSFP tóir riachtanach le haghaidh glacadh tionscail.

Is éard atá i QSFP-DD, Quad Small Form-factor Pluggable Double-Dlús, córas nua modúil agus cáis / cónascaire atá cosúil le QSFP reatha, ach le sraith theagmhálacha breise a sholáthraíonn comhéadan leictreach ocht lána. Tagraíonn an téarma “Dlús Dúbailte” do dhá oiread líon na gcomhéadain leictreacha ardluais a dtacaíonn an modúl leo i gcomparáid leis an modúl QSFP28 rialta. Tá sonraíocht an chónascaire réidh don bhformáid modhnúcháin leictreach PAM4 nua a thacaíonn le 50Gb / s a ​​sholáthraíonn luas eile faoi luas a eascraíonn as. Mhéadaigh 4x i luas an chalafoirt don QSFP-DD i gcomparáid leis an modúl QSFP28.

QSFP-DD

Léaráid ar Mhodúl QSFP-DD agus Comhéadan Óstach

Ansin, déanfaimid anailís ar ghnéithe QSFP-DD ceann ar cheann.

Gnéithe agus Sochair QSFP-DD

Leathnaíonn QSFP-DD ar fhachtóir foirmeacha QSFP pluggable, comhéadan leictreach ceithre lána glactha go forleathan.

Tá QSFP-DD le cáis / cónascaire comhtháite 2 × 1. Mar gheall ar an ngá atá leis an tionscal, feictear an chuid is mó de na fachtóirí foirm in-fhorlíontacha ar deireadh thiar córas cónascaire Cage Cruachta dhá-ard chomh maith le córas cónascaire aon-cháis. Is minic a chuirtear an córas aon-ard san áireamh sa chéad tsonraíocht MSA agus fágtar an dá cheann ag soláthraithe neamhspleácha aonair. Chun freastal níos fearr a dhéanamh ar an tionscal, roghnaigh an Grúpa MSA QSFP-DD an córas cónascaire aon-ard agus an cónascaire dhá-ard a fhorbairt i gcomhthráth.

Ceanglóir SMT agus cage 1xN, optimizations dearadh Cage agus optimizations cás modúl ar chumas teirmeach ar 12W ar a laghad in aghaidh an mhodúil. Sainmhíníonn an Sonraíocht QSFP-DD ranganna cumhachta suas go dtí 14W chomh maith le rang> 14W. Mar gheall ar theicnící nuálacha bainistíochta teirmeach a úsáidtear sa mhodúl agus i ndearaí cage, tacaíonn modúil QSFP-DD le leibhéil chumhachta 12W ar a laghad i ndearadh córas tipiciúil. Cuireann an t-eolas agus an taithí a bhaineann le dearadh an chórais le fachtóirí foirmeacha teaghlaigh QSFP ar chumas réitigh nuálaíocha córais a d'fhéadfadh a leathnú thar an raon sin. Tá gnéithe bainistíochta teirmeacha atá riachtanach do na haicmí tomhaltas cumhachta níos airde scíth a ligean do na ranganna cumhachta níos ísle chun costais gan ghá a sheachaint.

Fostaíonn idirghabhálacha leictreacha QSFP-DD ocht lána a oibríonn suas le modhnú NRZ 25Gb / s nó modhnú PAM50 4Gb / s, ag soláthar réitigh suas le comhad iomlán 200Gb / s nó 400Gb / s. Is féidir le QSFP-DD a chumasú suas le bandaleithead comhiomlán 14.4Tb / s i sliotán lasc aonair. Trí thréimhse bandaleithead comhiomlán a chur i ngleic le linn dlús calafoirt a choinneáil, is féidir le QSFP-DD tacú le fás leanúnach ar éileamh bandaleithead líonra agus trácht datacenter.

Sula dtiocfaidh QSFP-DD chun cinn, bhí comhéadain is coitianta sa tionscal líonraithe comhdhéanta de lonna aonair (SFP / SFP +) nó quad (QSFP + / QSFP28). Mar sin féin, chun freastal ar an éileamh a bhfuiltear ag súil leis ar bhanda leathan nó cumas cainéal sonraí, tá ocht gcomhéadain lána á sainmhíniú in ionaid mar Ethernet. Níl na gnéithe nó dlús atá ag teastáil ó na fachtóirí foirmeacha atá ar fáil faoi láthair a thacaíonn le hidirghabhálacha ocht lána riachtanach chun tacú leis na córais chéad ghlúin eile atá beartaithe chun na comhéadain ardráta seo a chur i bhfeidhm. Dá bhrí sin, rinne an grúpa MSA QSFP-DD leathnú agus sainmhíniú QSFP-DD bunaithe ar QSFP (QSFP + / QSFP28).

QSFP-DD vs QSFP (QSFP + / QSFP28)

  1. Leathnaíonn an comhéadan nua QSFP-DD ar fhachtóir an fhoirm QSFP pluggable, comhéadan leictreach ceithre lána a úsáidtear go forleathan ar fud lasca Ethernet a chumasaíonn idirnasc idir lasca nó freastalaithe. Oibríonn ceithre lánaí leictreacha QSFP ag 10Gb / s nó 25Gb / s, ag soláthar réitigh do chomhiomlán 40Gb / s nó 100Gb / s. Fostaíonn comhéadain leictreonaigh an fhoirm fachtóra inphléasctha nua QSFP-DD ocht lána a fheidhmíonn suas le modhnú NRN 25Gb / s nó modhnú PAM50 4Gb / s, ag soláthar réitigh suas go 200Gb / s nó comhiomlán 400Gb / s. Is féidir leis seo cur ar chumas bandaleithead comhiomlán 14.4Tb / s i sliotán lasc aonair agus aghaidh a thabhairt ar fhás tráchta tapaidh sonraí.
  1. Tá córais atá deartha le modúil QSFP-DD ag luí siar, rud a ligeann dóibh tacú le modúil QSFP atá ann cheana agus solúbthacht a sholáthar d'úsáideoirí deiridh agus do dhearthóirí córais. Tá comhoiriúnacht siardhábhachtach don tionscal. Ós rud é gur ceapadh ASIC chun tacú le comhrátaí comhéadan, tá sé ríthábhachtach go bhféadfaidh an córas leas a bhaint as seo. Is féidir le húsáideoirí deiridh leas a bhaint as na táirgí ASIC agus córas nua a bhfuil costais níos ísle ag baint leo agus is féidir leo raon leathan de mhodúil QSFP atá ar fáil faoi láthair a bhreiseáil chun tacú leis na meáin atá ag teastáil agus a bhaint amach gan go mbeadh táirgí córas ar leith acu. Laghdaíonn sé seo go mór na rioscaí a bhaineann le trealamh nua a chur i bhfeidhm. Is féidir le dearthóirí córais táirgí comhchoiteanna a thógáil a thacaíonn le heilimintí athruithe pluggable agus teicneolaíochtaí agus dearaí ar eolas a ghiaráil. Ní gá do dhearthóirí modúl a gcuid dearaí ráta níos ísle a phortú i bhfachtóirí nua atá ag luí neamh-siar, ag ísliú a gcostais fhoriomlána. Is é an geilleagar scála a baineadh amach de bharr comhoiriúnacht ar ais go bhfuil sé an-inmhianaithe.
  1. Tá dlús calafoirt an chórais comhionann idir sonraíochtaí QSFP-DD agus QSFP28 modúl. Mar sin féin, ós rud é go bhféadfaidh gach port QSFP-DD freastal ar lána 8 in ionad 4, déantar QSFP-DD a dhúbailt ar líon na gcalafoirt ASIC a thacaíonn sé le haghaidh comhéadain atá ann cheana féin, mar shampla CAUI-4.
  1. Tá an comhéadan meicniúil do QSFP-DD ar an mbord óstach beagán níos doimhne ná do QSFP28 chun freastal ar an tsraith theagmhálacha bhreise. Is ionann airde agus leithead an fhachtóra fhoirm QSFP a chuireann ar chumas dearthóirí córais dlúis comhaireamh calafoirt córais a bhaint amach do dhearaí bunaithe QSFP28 nó QSFP-DD. Is féidir leat aon mhodúl QSFP nó QSFP28 reatha a phiocadh isteach sa QSFP-DD 1 × 1 nó na teaglamaí 2 × 1 caighean / cónascaire.

Go hachomair, tá QSFP-DD beagán níos faide ná QSFP + / QSFP28 ach tá dlús an chalafoirt mar an gcéanna, agus tá an bandaleithead méadaithe go dtí amanna 10 nó 4 an dara ceann, agus tá sé ag luí siar, rud a chiallaíonn gur féidir le custaiméirí skip the QSFP córas agus a úsáideann an córas QSFP-DD go díreach, rud a laghdaíonn costais an trealamh go mór.

Ag tús an ailt seo, luadh go bhfuil modúil optúla 400G tugtha isteach ag roinnt monaróirí optúla tarchuradóra le fachtóirí foirm OSFP agus CFP8. Déanaimis comparáid idir QSFP-DD agus OSFP, QSFP-DD agus CFP8 chun a fháil amach conas atá siad difriúil.

QSFP-DD vs OSFP vs CFP8

QSFP-DD vs OSFP vs CFP8

QSFP-DD vs OSFP

Ar an gcéad dul síos, breathnaigh ar OSFP ar dtús. Ní fada ó shin (Eanáir 16, 2019), scaoileadh OSFP MSA leagan 2.0. De réir a thuairisc, is fachtóir foirm nua in-aisíoctha é an OSFP agus ocht lánaí leictreacha ardluais a thacóidh le 400Gb / s (8x50G) ar dtús. Tá sé beagán níos leithne agus níos doimhne ná an QSFP ach tacaíonn sé go fóill le calafoirt OSNP 36 in aghaidh an phainéil tosaigh 1U, rud a chumasaíonn 14.4Tb / s in aghaidh 1U.

Leid: Sa scaoileadh is déanaí de OSFP MSA, tá OSFP cheana féin ag tacú le 800Gb / s, agus b'fhéidir gurb é an chúis atá leis an OSFP freisin ar cheann de na fachtóirí foirm 400G.

  • Méid - De réir an réamhrá roimhe seo, is cosúil nach bhfuil mórán difríochta ag OSFP ó QSFP-DD, “beagán níos leithne agus níos faide” ná QSFP-DD. Mar sin féin, tar éis comparáid a dhéanamh idir a luachanna sainiúla méid, fuaireamar amach nach ionann an difríocht agus beagán. Is iad leithead, fad agus tiús QSFP-DD ná 18.35mm, 89.4mm agus 8.5mm, agus is iad 22.58mm, 107.8mm agus 13.0mm iad siúd de OSFP. Má dhéantar an modúl a ríomh mar chiúbóideach, d'fhéadfadh toirt an OSFP a bheith níos mó ná dhá uair níos airde ná QSFP-DD, agus is léir go bhfuil an chéad cheann i bhfad níos mó.
  • Cumas Teirmeach agus Tomhaltas Cumhachta - Tá an QSFP-DD níos lú ó thaobh méide de, mar sin níl ach a chumas teirmeach 7 go 12 vata. Cé go bhfuil méid an OSFP níos mó, is féidir lena chumas teirmeach 12 a bhaint amach go 15 vata. Dá mhéad an toilleadh teirmeach, is ea is mó an chumhacht a ídíonn an modúl optúil. Mar sin féin, le dul chun cinn na teicneolaíochta, bhí roinnt monaróirí a bhí chun tosaigh sa tionscal in ann tomhaltas cumhachta na modúl optúil a laghdú i bhfad faoi bhun na huasteorann de thoilleadh teirmeach atá sonraithe ag MSA, mar sin ní cosúil go bhfuil an acmhainn teirmeach níos mó ina bhuntáiste i an todhchaí. I gcomhréir leis an acmhainn theirmeach, tá tomhaltas cumhachta OSFP níos airde i gcoitinne ná QSFP-DD. Mar is eol dúinn go léir, áfach, is amhlaidh is ea is ísle an tomhaltas cumhachta. Mar an nuálaí is mó ar domhan i ndearadh optúil idirnasctha, Gigalight díriú i gcónaí ar thomhaltas ísealchumhachta mar cheann de na príomhchuspóirí transceivers optúla. Mar shampla, an Gigalight Optamaíodh 100G QSFP28 SR4 optúla chun tomhaltas cumhachta a laghdú níos lú ná 2.5 watts, atá beagnach 30% níos ísle ná na vata 3.5 sa tionscal. An Gigalight Tá buntáiste ag baint le modúil optúla 200G / 400G chomh maith le tomhaltas ísealchumhachta sa tionscal.
  • Comhoiriúnacht ar ais - tá OSFP chomh luí leis an QSFP + / QSFP28 mar QSFP-DD, ach tá gá le breise OSFP chuig adapter QSFP. Ós rud é go bhfuil an OSFP beagán níos leithne agus níos doimhne ná an QSFP, is féidir oiriúnóir a thógáil a thacaíonn le modúil optúla 100G QSFP (QSFP28) i gcárta OSFP.
  • Bandaleithid - Ní thacaíonn QSFP-DD ach suas le 400Gb / s, ach is féidir le OSFP tacaíocht a thabhairt suas le 800Gb / s. De bharr scalability, tá OSFP beagán níos fearr ná QSFP-DD. Ach tá 800Gb / s ró-luath, agus nuair a thosaíonn 800Gb / s a ​​imscaradh, d'fhéadfadh go mbeadh roghanna níos fearr ann.

Go hachomair, úsáidtear QSFP-DD go príomha chun líonraí 400G atá á gcur i bhfeidhm faoi láthair (agus 200G thar 100G go 400G) a chur i bhfeidhm, agus is dócha go mbeidh an OSFP réidh le haghaidh líonraí 800G amach anseo. Dá bhrí sin, in éineacht leis an status quo, tá QSFP-DD níos oiriúnaí mar fhachtóir foirm de transceivers optúla 400G.

QSFP-DD vs CFP8

Thosaigh an tsraith CFP ón CFI, chuig CFP2, ansin chuig CFP4, agus ar deireadh chuig CFP8, a bhfuil sraith foirm fhachtóir fadabhunaithe aige freisin. I gcomparáid leis an tsraith QSFP, is cosúil go raibh an tsraith CFP níos lú tóir, ar chúiseanna soiléire - méid mór agus ard-thomhaltas cumhachta. Fuarthas an chéad dá chuideachta a chuir chun cinn forbairt CFP MSA (Finisar and Oclaro), agus is cosúil go mbraitheann muid deireadh an Chomhbheartais Iascaigh.

Déanaimis súil ar CFP8. An Sonraíocht crua-earraí CFP8 a scaoileadh go hoifigiúil ag MSA MSA ar Márta 17, 2017, sa tréimhse chéanna a scaoileadh an leagan 2.0 den QSFP-DD MSA. Agus an dá fhoirm-fhachtóirí á gcur i gcomparáid, is cosúil go raibh meath CFP8 ann.

  • Méid - Tá méid CFP8 (41.5mm * 107.5mm * 9.5mm) i bhfad níos mó ná QSFP-DD, agus tá an toirt níos mó ná trí huaire an QSFP-DD, fiú níos mó ná 30% níos mó ná an OSFP. Ós rud é go bhfuil modúil optúla sraith suiteáilte i gcomhair na n-iarratas teileachumarsáide, agus nach bhfuil na ceanglais dlús calafoirt chomh ard sa lárionad sonraí, mar sin tá an méid inghlactha. Mar sin féin, le teicneolaíocht a chur chun cinn, tá modúil optúla sraith QSFP ag tosú oiriúnach freisin d'iarratais teileachumarsáide, agus tá tomhaltas cumhachta modúil optúla sraith QSFP i bhfad níos ísle ná mar a bhíonn modúil optúla sraith an CBI. Dá bhrí sin, tá seasamh ceannasach na modúil optúla sraith de chuid an Chomhbheartais Iascaigh in iarratais teileachumarsáide i gceist.
  • Cumas Teirmeach agus Tomhaltas Cumhachta - Tá an cumas teirmeach agus tomhaltas cumhachta CFP8 i bhfad níos airde ná QSFP-DD. Tugadh isteach an toilleadh teirmeach agus an tomhaltas cumhachta isteach sa QSFP-DD roimhe sin vs OSFP, agus tá an fhírinne mar an gcéanna.
  • Comhoiriúnacht ar ais - Níl aon luachanna comhoiriúnachta ann i sonraíocht chrua-earraí CFP8 (go deimhin, ní cosúil go bhfuil an sraith iomlán CFP ag luí siar). I gcás modúil optúla sraith CFP agus CFP2, an CFP chuig adapter QSFP28 agus CFP2 go adapter QSFP28 tá siad ar fáil ar feadh i bhfad, rud a léiríonn go bhfuil roinnt úsáideoirí tar éis aistriú go modúil optúla QSFP28.
  • Bandaleithead - Is é an bandaleithead uasta CFP8 agus QSFP-DD 400Gb / s, ach ní thacaíonn CFP8 ach 400Gb / s (16x25G nó 8x50G), agus tacaíonn QSFP-DD le 200Gb / s (8x25G) agus 400Gb / s (8x50G).

Go hachomair, is cosúil gur rogha níos fearr é QSFP-DD ná CFP8, beag beann ar aon ghné.

Conclúid

Trí anailís a dhéanamh ar ghnéithe QSFP-DD agus é a chur i gcomparáid le fachtóirí foirm modúil optúla 400G eile, fuaireamar amach go bhfuil buntáistí thar cuimse ag QSFP-DD in iarratais 400G, mar shampla, idirnaisc ionad sonraí. Táthar ag súil go dtiocfaidh QSFP-DD mar phríomhfhachtóir foirm modúil optúla 400G nuair a thosóidh lárionaid sonraí hipscála an domhain ag úsáid 400G.

Is alt bunaidh é seo a scríobh Gigalight. Má tá séirgthe, tabhair le fios an fhoinse: https://www.gigalight.com/community/qsfp-dd-400g-modules/

Glaoigh orainn

Ríomhphost: sunwf@gigalight.com